Park Spor Aletleri ve Kauçuk Zemin Uygulaması

AÇIK ALAN SPOR ALETLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ GENEL ÖZELLİKLER

 1. Set içeriğinde yer alan tüm aletlerin taşıyıcı ana gövdeleri Ø 140 mm. çapında ve 4 mm. et kalınlığında metal malzemeden imal edilmiş olacaktır.

 

 1. Ana gövdeye bağlı yük taşıyan ve hareketli olan parçalar Ø 60 çapında ve 3  mm. et kalınlığında metal malzemeden imal edilmiş olacaktır.

 

 1. Ana gövdeye bağlı hareketli olmayan tutunma ve aksesuar amaçlı parçalar Ø 33 çapında ve 2 mm. et kalınlığında metal malzemeden imal edilmiş olacaktır.

 

 1. Ana gövde ve gövdeye sabit şekilde bağlı olacak tüm parçalar gaz altı kaynaklama yöntemi ile birbirine kaynaklanacak hareketli parçalar haricindeki tüm sabit parçalar yekpare bir gövde oluşturacak şekilde imal edilecektir.

 

 

 1. Metal ürünler tercih edilen renklerde polyester esaslı fırın boya yöntemi ile boyanacak kullanılarak, dış saha kullanımına uygun ve dayanıklı hale getirilecektir.

 

 1. Hareketli parçaların gövdeye irtibatlanması, hava şartlarından etkilenmeyecek tipte ve bağlı olduğu metal parça çapında rulmanlar kullanılarak, çift rulmanlı ve rulmanların içine gizlendiği mafsal mekanizmaları ile sağlanacaktır. Mekanizmalar, normal kullanım esnasında müdahale imkânı vermeyecek şekilde kapalı sistem üretilecektir.

 

 1. Oturma yüzeyleri ve aksesuarları ultraviyole ışınlarına dayanımlı hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde döküm malzemeden ve tek kalıp yöntemi ile dayanıklı şekilde imal edilmiş olacaktır. Bu parçalar ergonomik şekilli olacaktır. Bu parçalar üretim esnasında renkli olarak üretilecek daha sonra kesinlikle boyama işlemine tabi tutulmayacaktır.

 

 1. El tutamakları özel yapım kauçuktan imal edilmiş olacaktır. Terleme ve benzeri nedenlerle kaymayı önleyecek ve kavrama problemi yaratmayacak şekilde olacaktır.

 

 1. Set içeriğinde yer alan tüm aletler, beden, kas yolları standartlarına uygun olarak imal edilmiş ve biyomekanik açıdan bedensel hareket özeliklerine sahip olacaktır. Ürünlerin kullanımı esnasında insan bedenine zarar verebilecek herhangi bir yüzey detayı olmayacak, özellikle direk temas halinde bulunulan kısımlar yuvarlak hat ve kıvrımlardan meydana gelecektir. Kullanım amacını sağlamak için gereken detaylardan başka detayların bulunmadığı sade ve kullanım kolaylığı sağlayan şekilde imal edilecektir.

 

 1. Ürünlerin sahada montajı ankrajlama yöntemiyle yapılacak olup ankraj kesit ve detayı ekteki şekilde belirtilmiştir. Ankrajlı montajlama yöntemi ile özellikle hareketli parçalara sahip aletlerin esneme yüklerini direk sert zemine aktarabilmesi sağlanarak aletlerin bütünü ile salınması ve zamanla yerinden oynayarak tehlikeli hale gelmesi engellenecektir.

 

 1. Açık Alan Fitness Ekipman Seti 14 ayrı bedensel çalışma fonksiyonunun bulunduğu, asgari 10 adet alet içerecek, aletlerin aynı anda 16 kişi tarafından kullanıldığı bir istasyon görevi görecek şekilde imal edilecektir.

 

 1. Seti meydana getiren tüm aletlerin üzerinde ilgili aletin ne amaçla ve nasıl kullanılacağını belirten kullanım talimatnamesi, alüminyum plakalar üzerine doğal ve açık hava şartlarına dayanıklı yöntem ile yazılmış-resimlenmiş olacaktır.

 

 1. Seti meydana getiren aletlerin her biri nakliye esnasında yıpranmayı engelleyecek şekilde ambalajlanmış olacaktır.

 

 

 

 

KF 101 İÇ VE DIŞ BACAK GÜÇLENDİRME ALETİ

ÖLÇÜLER    :  88 cm x 62 cm x 147 cm 

 

AMAÇ          :

 

Ürün bir fonksiyonda, bacakların üst bölgesinde yer alan ön ve arka kasları ile bedenin bacak – bel birleşim bölgesindeki eklem ve kasların çalıştırılmasını – esnetilmesini ,bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak şekilde üretilmiş olacaktır.

 

İŞLEYİŞ VE KULLANIM:

 

 

İÇ VE DIŞ BACAK GÜÇLENDİRME ALETİ tek kişinin kullanımına olanak verecek şekilde tasarlanmış, kişinin mevcut ayak basma yerlerine çıkarak iki baçağını zıt yönde sağa ve sola hareket ettirmek süreti ile çalışmaktadır.

KF 103 ÇİFTLİ GEZİNİM ALETİ

 

ÖLÇÜLER    :  93 cm x 150 cm x 163 cm    

 

AMAÇ          :

 

Ürün bir fonksiyonda, özellikle bacakların üst – alt bölgelerindeki ön ve arka kaslar ile bedenin bel-bacak ve ayak birleşim bölgesindeki eklem ve kasların esnetilmesini, eklem ve kasların çalıştırılarak güçlendirilmesini, aynı anda kol-bilek ve göğüs kas ve eklemlerinin de çalıştırılarak  bedenin bu bölgelerinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak şekilde üretilmiş olacaktır. 

 

İŞLEYİŞ VE KULLANIM:

,

 

 

ÇİFTLİ GEZİNİM ALETİ aynı anda iki kişinin kullanımına olanak verecek şekilde üretilmiş olacaktır. El tutunma bölgesi iki kişinin ayrı ayrı kullanabileceği şekilde ergonomik olarak üretilmiş olacaktır. İki kişi karşılıklı olarak pedalların üzerine çıkarak ayak ve kollarını kullanarak yürüyüş şeklinde eklemlerini çalıştırırlar.

KF 104 BEL ESNETME ALETİ (TWIST)

ÖLÇÜLER    :  67 cm x 170 cm x 126 cm    

 

AMAÇ                    : 

 

Ürün iki kişilik ve iki ayrı fonksiyonda tasarlanmıştır. Bel ve basen bölgesindeki yan kaslar ve

Sırt kaslarının üst bölgelerinin esnemesinde kullanılır. Bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını  ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak şekilde imal edilmiştir.

 

 

İŞLEYİŞ VE KULLANIM :

 

 

Bel Esnetme Aleti aynı anda iki kişinin kullanımına olanak verecek şekilde üretilmiş olacaktır. Bir tarafta ayakta diğer tarafta ise oturarak vücut sağ ve sol yöne doğru bel bölgesinden esnetilir.

 

 

KF 105 BİSİKLET ALETİ

ÖLÇÜLER    : 67 cm x 104 cm x 107 cm

 

AMAÇ          :

 

Ürün tek fonksiyonda, bacak üst bölgesi ön ve arka kasları çalıştırılmasını ve bedenin bu bölgesinde vücut kaslarının esnetilmesini, kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak şekilde üretilmiş olacaktır.

 

 

İŞLEYİŞ VE KULLANIM:

 

Bisiklet ekipmanına sahip olacaktır. Kişinin seleye oturup sabit ağırlıktaki diskleri pedallar vasıtası ile çevirerek bacak, karın kaslarını güçlendiren bisiklet aleti  olmalıdır.

 

KF 107 YAN SALINIM ALETİ

ÖLÇÜLER    :  87 cm x 67 cm x 132 cm

 

AMAÇ          :

 

Ürün bir fonksiyonda, bacakların üst bölgesinde yer alan ön ve arka kasları ile bedenin bacak – bel birleşim bölgesindeki eklem ve kasların çalıştırılmasını – esnetilmesini ,bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak şekilde üretilmiş olacaktır.

 

İŞLEYİŞ VE KULLANIM:

 

YAN SALINIM ALETİ  tek  kişinin kullanımına olanak verecek şekilde üretilmiş olacaktır. kullanıcının ayak basma yerine çıkıp sabit kollardan tutup vücudun bel bölgesinden aşağısını  sağa ve sola salınım yaptırmasını sağlayarak çalışılmaktadır.

40 x 40x 2 cm Kauçuk Şartnamesi

 

 • 40 x 40 x 2 cm ölçülerinde olmalıdır.
 • 1 Adet 40 x 40 x 2 cm lik kauçuk karonun ağırlığı 3800 gram olmalıdır.
 • %100 geri dönüşümden kazanılmış 50-65 Shore değerli 0.8 mm den büyük 4.00 mm den küçük, işverenin  isteğine bağlı kalibre kalınlıkta siyah renkli SBR kauçuk granüller  antikanserojen 5000±%5 Mpas değerli poliüretan asıllı tek kompenant bağlayıcılar ve ultraviyole ışınlardan en az etkilenen oksit pigment renklerle (çimen yeşili veya kiremit kızılı) miks edilip, 20 mm kalınlığa ulaşacak miktarda sıcak press kalıplarına dökülür. Kalıp makinasında 16 – 18 dakika boyunca 140 derecelik ısıya maruz kalır ve uygulamaya hazır hale gelir.
 • Malzeme yapısı elyaflı malzemeden üretilip, yüzeyindeki granüllerin birbirine bağlandığı yüzeysel olarak görülmelidir.
 • Kauçuk karonun her biri 2 kenar noktaları birleşinceye kadar katlandığında yüzeyinde bir açılma görülmemesi gerekmektedir.
 • Malzemenin uygulanacağı zemin düz ve pürüzsüz olmalıdır.(Tercihen helikopter pist beton veya şaplı beton)
 • Kauçuk karo uygulamasının verimi saha kod ve düzlüğüne paralel olacağından sahanın kod ve mastarı düzgün olmalıdır.
 • Zemine yapıştırma uygulamasından evvel saha toz ve topraktan temizlenmiş kuru ve rutubetsiz olmalıdır.
 • Çift kompenantlı poliüretan asıllı bağlayıcı düz bir tabaka halinde zemin üzerine sürülmelidir.
 • Kauçuk karo büyük geldiği bölgelerde kesimlerden kaynaklanan boşluklara aynı özelliği taşıyan granülle karışım hazırlanıp harç kıvamında serilerek boşluklar kapatılmalıdır.
 • 1 m2 kauçuk karo karşılığı 6,25 adettir.

 

 

 

KAMELYA ŞARTNAME

 

1. İmalatlardaki ahşap birinci sınıf sibirya çamı olacaktır.

2. Ahşap malzemeler insan sağlığını etkilemeyen krom, bakır ve arsenik içermeyen Tanalith-e maddeli çözelti ile vakum basınç yöntemiyle emprenye işlemine tabi tutulacaktır.

3. Tüm ahşap malzemeler planya yapılıp zımparalanacak,dolgu verniği sürülüp tekrar zımparalanacak ve boyanır. Boyanabilmesi için ahşabın nemi % 21 den az olmalı ve uygulama sırasında havanın rüzgârsız ve 5 dereceden sıcak olmasına dikkat edilecektir.

4. Kamelya ayakları 4 mm galvaniz saçtan üretilmiş, toz statik boyayla boyanacaktır.

5. Her dikme 15x 15 cm ve 230 cm yüksekliktedir. 15x15 veya daha kalın kesitli dikmeler 5x15 veya 5x 20 cm ebatlarının laminasyonu veya birleşimi biçiminde olacaktır.

6. Tüm kenarlar küpeşte 5x10 cm kalınlıkta oalcaktır.

7. Çatı ana taşıyıcılar 5 x 15 cm  olacaktır.

 8. Çatı 5 x 10 cm merteklerin üzerine 18-22 mm kalınlığında ahşap döşeme veya lambri kaplanarak yapılacaktır.

9 Küpeşte altlarına kameriye tipine göre 5 x 10 cm ahşaplardan korkuluklar yapılacaktır .Bu korkuluklar alıcının beğinisine göre motif ve biçim olarak değişiklik gösterebilir.

10. Kamelya etrafına dikmeler arasına üstten seperatör panel uygulanacaktır.

11. Ahşap kesitleri, projeye uygun olarak maksimum ( ± ) 2 mm. toleransla, Ahşap boyları maksimum ( ± ) 20 mm. toleransla imal edilecektir.

12. Ahşap elemanların keskin köşe ve kenarları en az 12 mm çapla yuvarlatılacaktır.

13. Ahşap emprenye işlemine tabi tutulmadan önce budakları ve reçine kanalları yakılacaktır.

14. Sistem yükünü taşıyan yatay ve düşey aksam bağlantısı galvanize edilmiş vidalarla yapılacaktır.

15. Bağlantıların hiçbir noktasında çivi kullanılmayacaktır. Kullanılan bağlantı vidaları her ne ölçüde olursa olsun ve de hangi noktanın bağlantısında kullanılırsa kullanılsın mutlaka galvanize ve paslanmaz olacaktır.

16. Çatı kaplamaları üstü renkli arduvazlı yüzeyli bitüm (şıngıl) kaplama olacaktır.

 

 

KM 04 KAMELYA  TEKNİK ŞARTNAMESİ

 

 • Kamelya  imalatı 5*5 mt, sekizgen oturma banklı ve sekizgen masadan oluşacaktır.
 • Çatı döşemesi ahşap lambiri üzerine shingle olacak şekilde imal edilecektir

 

AHŞAP ÖZELLİKLERİ

1.Kamelyalarda  kullanılacak ahşap malzeme 1. sınıf fırınlanarak kurutulmuş sibirya çamı olacaktır.

2. Ahşap malzemede sulama odun zarlarının neden olduğu çürüklük lif kıvrıklığı özürlü kısmen kaynamış ve ya düşen budak bulunmayacaktır. Max = Ortalama her 1 m de toplam parça genişliğinin  %10’ unun geçmeyen sağlam budaklar bulunabilir.

3. Kullanılacak ahşap malzemelerde hiçbir şekilde keskin köşe bulunmayacak, tüm köşeler yuvarlatılacaktır.

4.Kullanılacak ahşap malzemede pürüzlü yüzey bulunmayacaktır. Yüzey temizlenerek ve zımpara yapılarak temas halinde insan vücuduna zarar vermesi önlenecektir

5. Kulelerin yere bağlantısı dikme kesitlerinin %5 i kadar uzunlukta ve derinlik min 30 cm              olacak şekilde birbirine bağlı sabit ankrajlarda betonlanacaktır.

6. Ahşap parçalar yağmur sularının birikimlerini önleyebilecek şekilde üretilmelidir.

      

7.Ahşap kesitleri, projeye uygun olarak maksimum (±) 10 mm. toleransla, Ahşap boyları maksimum  (±) 20 mm. toleransla imal edilecektir.

                                                  

8. İmalatta kullanılacak ahşap malzemede olacak özellikler, Budak; Her metrede         sağlam 4 adet budak bulunabilir. Budak çapları toplam parça genişliğinin ¼ ‘ünü geçmeyecektir.

 

9. Çürük, özürlü, kısmen kaynamış ve düşmüş budaklar bulunmayacaktır. Çatlak: Halka çatlağı bulunmayacaktır. Kılcal çatlaklar bulunabilir (1-2 mm). Reçine kesesi: Uzunluğu her metrede 10 cm‘yi geçmeyip 1 adet bulunabilir.

 

10.Damlayan, çeken reçine bulunmayacaktır. İç kabuk bulunmayacaktır. Çürük kovuk bulunmayacaktır. Böcek deliği bulunmayacaktır. İmalat kusuru bulunmayıp sadece belirlenen toleranslar çerçevesinde sapma olabilir. Eğilme: Parça boyunun 1/50’sini geçmeyecektir. Çarpılmalar parça genişliğinin 1/100’nü geçmeyecektir. Burulma: Her metretül uzunlukta 2 mm ’yi geçmeyecektir. Kılıcına eğilme: Parça boyunun 1/50 ile 1/100’ü arasında tolere edilecektir. Zımpara: Görünen yüzeylerin tamamı zımparalanarak kıymıklardan temizlenecektir.

 

11.Cıvatalar enjeksiyon yöntemi ile şekillendirilmiş polietilen kapaklarla dış etkenlerden korumak amaçlı olarak kapatılacaktır.

 

12. Tüm metal aksam polyester esaslı toz boya ile fırınlanmak suretiyle boyanacaktır.